ÖDEME VE TESLİMAT

SİPARİŞ, ÖDEME ve TESLİMAT İŞLEMLERİ

Bu metinde İnteraksiyon Bil. Yaz. Ltd. Şti.’ne ait olan tescilli internet satış sitesine (bundan sonra “İnteraksiyon” olarak anılacaktır) ait sipariş, ödeme ve teslimat işlemlerine ilişkin hususlar düzenlenmektedir.

Sipariş Adımları
İnteraksiyon tarafından satılan ürünlerin www.modadunyasi.com sitesinden satın alınabilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
1. Siteye üye olunması
2. Sipariş sepetinin oluşturulması
3. Siparişin tamamlanması: Siparişin tamamlanarak, ödeme ve teslimat ile ilgili bilgilerin oluşturulması

1. Siteye Üye Olmak
İnteraksiyon’a üye olmak için sizinle iletişim kurabileceğimiz geçerli bir e mail adresi gerekmektedir. Bu e-mail adresi ile “Yeni Üyelik” bölümüne girerek üyelik formunu doldurup kaydedilmesi gerekmektedir.
Bu bilgilerin alınmasının sebebi üyelerin alışveriş güvenliği içindir. İhtiyaç duyulması halinde üyelere bu bilgilerden ulaşılıp teyit alınmaktadır. Bu nedenle bu bilgileri eksiksiz ve doğru doldurulmasına özen gösterilmesi önemlidir. Bu bilgiler İnteraksiyon tarafından üçüncü şahıslarla paylaşılmayacak ve/veya başka bir amaç için kullanılmayacaktır.
Üyelik işlemleri tamamen ücretsizdir.
İnteraksiyon üyeleri duyuru ve kampanyalardan haberdar olabilir. İlgilendikleri ürünlerle ilgili bilgileri inceleyebilir ve  ilgilendiği konu ile ilgili yeniliklerden haberdar olabilir.

2. Sipariş Sepetinin Oluşturulması
Siparişini vermek istediğiniz ürünleri, ilgili kategorilerde ve/veya alt sayfalarında dolaşarak veya sitenin arama fonksiyonu ile bulup belirledikten sonra “Alışveriş Sepeti”ne eklemeniz gerekmektedir. Sipariş sepeti oluşturmak için ürünlerin yanında veya altında bulunan “Sepete At” butonu ile siparişleri sanal bir sepete atmış olursunuz sayfanın sağ tarafında “Alışveriş Sepetim” kutucuğunda ürünün adını, kaç adet sipariş verildiğini ve toplam fiyatını görebilirsiniz. 
“Alışveriş sepeti” oluşturulduktan sonra adet değişikliği, sipariş tutarı görüntüleme, ürün çıkarma gibi değişiklik veya düzenlemeleri yapabilir, aynı şekilde “Favori Ürünlerim” listesi oluşturabilirisiniz. “Alışveriş Sepeti” o an için satın almakta olduğunuz ürünleri gösterirken, “Favori Ürünlerim” listesindeki ürünler o an için satın alamayacağınız ancak sıklıkla ilgilendiğiniz ürünler içindir. Bu listedeki ürünleri istediğiniz zaman “Alışveriş Sepeti”nize ekleyip siparişinizi bitirebilirisiniz.
İnteraksiyon üzerinde siparişini vereceğiniz ürünleri alışveriş sepetinize attıktan ve “Alışveriş Sepetim” butonuna bastıktan sonra “Üye Girişi” ekranı görüntülenecektir. Sitemizi daha inceden kullandıysanız ve “Beni Hatırla” seçeneğini işaretlediyseniz üyelik bilgilerinizin yeniden girmeden giriş yapabilirsiniz. “Beni Hatırla” seçeneğini işaretlemediyseniz üyelik işleminizi gerçekleştirmek için “Yeni Üyelik” seçeneğini seçebilir ya da eski üyemiz olup şifrenizi hatırlamıyorsanız “Şifremi Unuttum” seçeneği ile bilgilerinizin olduğu sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. 

Üye olmadan siparişinizi tamamlamanız için “Üyeliksiz Alışveriş’e Devam Et” butonuna tıklayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra siparişinize ait fatura ve teslimat bilgilerinizin doldurulması için bir ekran gelecektir. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösteriniz. Bu işlemi takiben “ödeme” butonuna basarak siparişinizin ödemesini gerçekleştireceğiniz “Ödeme İşlemi” ekranına geçiş sağlanacaktır. 

3. Siparişin Tamamlanması
Almak istediğiniz ürünler için son aşama ödeme ve teslimat bilgilerinin girilmesidir. Ödeme sayfasında Teslimat Adresi, Fatura Adresini ve Ödeme tipimizi seçilerek gerekli tüm bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi ve Siparişin Onaylanması gerekmektedir.

3.1. Ödemeler
İnteraksiyon, siparişinizin ödemesi için size iki adet seçenek sunmaktadır. “Ödeme İşlemi” ekranında Kredi Kartı veya Havale seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

3.1.1. Kredi Kartıyla Ödeme
“Ödeme İşlem”i ekranında, “Kredi kartı” seçeneğini seçerek, kullanmayı düşündüğünüz kredi kartı bilgilerinizin girebileceğiniz ekrana ulaşarak siparişinizin tutarını ödeyebilirsiniz. Girmiş olduğunuz bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Siparişinize ait tüm detayların da listelendiği bu sayfanın kontrolünü yaptıktan sonra son olarak “Onayla” butonuna basılması gerelmektedir. Böylece girmiş olduğunuz bilgileriniz doğrudan banka Sanal POS sistemi tarafından sorgulanarak ödeme işlemi gerçekleştirilecektir. Kredi kartınız üzerinde gerekli ödeme onaylandığında karşınıza sipariş onayı sayfası gelecek, sistem size bir sipariş takip numarası tanımlayacak ve size siparişinizi özetleyen bir elektronik posta yine sistem tarafından otomatik olarak gönderilecektir.

3.1.2. Havale / EFT ile Ödeme
Ödeme İşlemleri ekranında, Havale/EFT butonuna basarak siparişinizin tutarını yatırmanız için İnteraksiyon’un banka hesaplarının görüntülendiği bir sayfa açılır. Burada işlem yapacağınız bankayı seçerek “Onayla” butonuna basıp siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Bu yöntem ile yapacağınız ödemelerinizde siparişinin hazırlanması için başlangıç süresi, ödemenin ilgili hesaba geçtiği andır. Bu sebeple EFT talimatlarınızda ödemenin hesabımıza işlem yapıldığı anda geçmediğini göz önünde bulundurmalısınız. Havale ödemelerinde ise bu işlem genellikle eş zamanlı olmaktadır. İşleminizi hızlandırmak için ödeme işleminize ait dekontu (0 850 225 52 52) numaralı faksımıza gönderebilir ya da yine dekont bilgisini siparis@ modadunyasi.com adresine mail olarak iletebilirsiniz.

Havalenizi gerçekleştirirken sipariş numaranızı belirtmeyi unutmayınız. 
Yapmış olduğunuz havaleler sistem tarafından en geç 1 iş günü içerisinde onaylanmaktadır. 
Havaleniz hesabımıza geçtiğinde size onay maili gönderilecektir, siparişiniz işleme konulacaktır. 
24 saat içerisinde ödemesi gerçekleştirilmemiş havale talimatları otomatik olarak güncellenecek ve varsa ilgili siparişe dair ödeme tutarı değişikliği tarafınıza iletilecektir. Havale talimatını konu alan siparişinizin sisteme girilmesi ile işlemi gerçekleştireceğiniz süre arasında oluşabilecek fiyat değişikliklerinden İnteraksiyon sorumlu olmayacaktır. 48 saat içerisinde ödemesi yapılmayan siparişler iptal edilir.

3.2. Teslimat
İnteraksiyon’den alışveriş yapan kredi kartı sahiplerinin güvenliğini ön planda tutmakta ve siparişin verildiği andan itibaren ödeme/fatura bilgilerinin kontrolü gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden, siparişinizin tedarik ve teslimat aşamasına gelebilmesi için öncelikle siparişinizin ödeme/fatura bilgilerinin doğruluğunun onaylanması ve onaylandığına dair e-postanın size yollanması gereklidir. Sipariş onayının sağlıklı olarak alınması halinde, siparişler depo teslim ve/veya kargo teslim yoluyla teslim edilecektir.

3.2.1. Sipariş Teslim Süreleri ve Hafta Sonu Siparişleri
Gün içerisinde verilen ve onaylanan siparişlerin tedarik süreci ertesi gün başlamaktadır. Her ürünün tedarik süreci www. modadunyasi.com üzerinde ilgili ürün için bildirilen maksimum süre kadardır. 

Depo Teslim Siparişler

Ürünlerle ilgili tedarik sürecinin tamamlanmasını müteakip verilen siparişler depo teslim seçeneğinde alıcıya iletişim bilgileri vasıtasıyla bildirilir.

Kargo Teslim Siparişler

Ürünlerle ilgili tedarik sürecinin tamamlanmasını müteakip verilen siparişler kargo teslim seçeneğinde, kargoya teslim edilir. Kargoya verilen siparişleriniz ile ilgili kargo takip numarası İnteraksiyon üzerinden otomatik olarak tarafınıza iletilir. Kargo şirketleri pazar günleri teslimat yapmamaktadır.

3.2.2. Adres Bilgileri
Siparişinizin size en çabuk şekilde ulaşması için lütfen adres bilgilerinizi mümkün olduğu kadar açık yazınız. Hatta varsa adresinizin tarif bilgilerini de bu bölüme yazabilirsiniz.

3.2.3. Siparişinizi Teslim Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar
Kargonuzun dışında herhangi bir hasar, eziklik, ıslaklık gibi normal olmayan bir durum varsa; lütfen teslim almayın. Kargo yetkilisinden tutanak hazırlamasını talep edin. Kargonuzu teslim aldıktan sonra, kargo yetkilisiyle birlikte açıp kontrol edebilirsiniz. Siparişinizdeki bazı ürünlerin eksik ve/veya hasarlı olduğunu görürseniz; kargo yetkilisinden tutanak hazırlamasını talep edin. Kargo yetkilisinin tanıklığında, ilk teslim anında hazırlanan tutanaklar eksik ve hasarın sorumlusunun ortaya çıkarılmasında çok önemlidir. Kargoyu teslim aldıktan saatler sonra yapılan eksik ve/veya hasar bildirimleri tutanak olmadığı ya da ilk teslim anında hazırlanmadığı için incelemeye bağlı olarak reddedilebilir.

Kargo teslimatında sorun yaşarsanız lütfen en kısa zamanda bize haber verin.
Size kargoyla teslim edilen siparişi herhangi bir nedenle iade edebilmeniz için; ürünün orijinal ambalajında muhafaza edilmesi, tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle eksiksiz bir şekilde, fiziksel hasar görmeden geri verilmesi gereklidir.

3.2.4. Kargo Ücretleri
Kargo ücreti gönderi ili, siparişinizin desi / hacim toplamına göre değişebilecektir.

3.2.5. Teslimat Koşulları
İnteraksiyon üzerinden vereceğiniz siparişler sizlere, anlaşmalı olduğumuz kargo firması tarafından ulaştırılacaktır.

Anlaşmalı olduğumuz nakliye firması sadece illerin merkez ilçelerine (köyler dahil değildir) teslimat yapmaktadırlar.

KKTC’ne yapılacak gönderiler için lütfen bizi arayınız.

İnteraksiyon üzerinden Türkiye sınırları dışına teslimat yapılmamaktadır. Türkiye dışı teslimatlar için lütfen bizi arayınız.